Леестен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Леестен
Грб на Леестен
Леестен is located in Германија
Леестен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општ. заед. Пробсцела-Леестен-Марктгелиц
Градски единици 3
Градоначалник Хелмут Фербер (СДП)
Основни податоци
Површина 35,96 км2
Надм. височина 640 м
Население 1.672 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07349
Повик. бр. 036653
Портал www.lehesten.de
Местоположба на градот Леестен во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°28′32″N 11°26′53″E / 50.47556° N; 11.44806° E / 50.47556; 11.44806Координати: 50°28′32″N 11°26′53″E / 50.47556° N; 11.44806° E / 50.47556; 11.44806

Леестен (германски: Lehesten) — град во округот Залфелд-Рудолштат, во Тирингија, Германија. Градот се наоѓа во Тирингиската Шума, 20 километри југоисточно од Залфелд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)