Леестен (Зале-Холцланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леестен
Поглед на селото
Поглед на селото
Поглед на селото
Леестен (Зале-Холцланд) во рамките на Германија
Леестен (Зале-Холцланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Месни единици 4
Градоначалник Хајнц-Гинтер Грау
Основни податоци
Површина 12,14 км2
Надм. височина 260 м
Население 691 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07778
Повик. бр. 036425
Портал www.dornburg-saale.de
Местоположба на Леестен во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°58′53″N 11°34′42″E / 50.98139° СГШ; 11.57833° ИГД / 50.98139; 11.57833Координати: 50°58′53″N 11°34′42″E / 50.98139° СГШ; 11.57833° ИГД / 50.98139; 11.57833

Леестен (германски: Lehesten) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Леестен се наоѓа во долината Генербах. Градот Јена се наоѓа на околу 8,5 километри, додека од Вајмар е оддалечен 25 километри.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Соседни општини се градот Бад Зулца на север во округот Вајмар, Хајнихен на североисток и Нојенгена на исток (округ Зале-Холцланд), како и безокружниот град Јена на југ и Крипендорф на запад.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е поделена на местата Алтенгена на запад, Леестен во средина, Неркевиц на североисток и Редиген на исток.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]