Леестен (Тириншка Шума)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леестен (Тириншка Шума)

Lehesten

Градското собрание
Градското собрание
Грб на Леестен (Тириншка Шума)
Леестен (Тириншка Шума) is located in Германија
Леестен (Тириншка Шума)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општ. заед. Шифергебирге
Градски единици 3
Градоначалник Рене Бредов (Граѓанска иницијатива Леестен)
Основни податоци
Површина 35,94 км2
Надм. височина 640 м
Население 1.643 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07349
Повик. бр. 036653
Портал www.lehesten.de
Местоположба на градот Леестен (Тириншка Шума) во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°28′32″N 11°26′53″E / 50.47556° СГШ; 11.44806° ИГД / 50.47556; 11.44806Координати: 50°28′32″N 11°26′53″E / 50.47556° СГШ; 11.44806° ИГД / 50.47556; 11.44806

Леестен (германски: Lehesten) — мал град во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Градот се наоѓа во Тириншката Шума, 20 километри југоисточно од окружниот град Залфелд.

Леестен поседува недопрена и затворена градска целина со куќи обложени со шкрилци.

Географија[уреди | уреди извор]

Леестен се наоѓа во југоисточниот дел на Тириншката Шума, на Тириншките Шкрилни Планини.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Градот се граничи на запад со Лудвигсштат, на југ со Тојшниц, Рајхенбах и Чирн, на исток со Вурцбах и на север со Пробсцела.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Кон градот Леестен припаѓаат следниве места:

  • Бренерсгрин
  • Ретерсдорф
  • Шмидебах со населбата Беренштајн

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на градот Леестен се состои од 12 членови. Според последните општински избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[2]

Партија / Листа Места Удел
Биргерна (BN) 5 46,0 %
Граѓанска иницијатива Леестен (BI) 4 30,1 %
Алтернатива за Германија (AfD) 1 11,5 %
Социјалдемократска партија на Германија (SPD) 1 06,5 %
Слободни гласачи 1 05,9 %

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник на градот е Рене Бредов, кој бил избран на 31 јануари 2016 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Thüringer Landesamt für Statistik. „Wahlen in Thüringen, Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Stadt Schwarzatal“. Посетено на 2019-08-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]