Бехштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бехштет
Поранешниот дворец во местото
Поранешниот дворец во местото
Поранешниот дворец во местото
Бехштет во рамките на Германија
Бехштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градоначалник Јирген Пачул (СГ)
Основни податоци
Површина 3,48 км2
Надм. височина 375 м
Население 147 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07426
Повик. бр. 036730
Местоположба на Бехштет во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Карта
Координати 50°40′0″N 11°10′0″E / 50.66667° СГШ; 11.16667° ИГД / 50.66667; 11.16667Координати: 50°40′0″N 11°10′0″E / 50.66667° СГШ; 11.16667° ИГД / 50.66667; 11.16667

Бехштет (германски: Bechstedt) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Geografie[уреди | уреди извор]

Бехштет се наоѓа во Природниот парк Тириншка Шума. Местото се наоѓа северно од Зицендорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]