Прејди на содржината

Унтервеленборн

Координати: 50°39′31″N 11°26′31″E / 50.65861° СГШ; 11.44194° ИГД / 50.65861; 11.44194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Унтервеленборн
Грб на Унтервеленборн
Унтервеленборн во рамките на Германија
Унтервеленборн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Месни единици 13
Градоначалник Андреа Венде
Основни податоци
Површина 63,05 км2
Надм. височина 265 м
Население 8.398 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 133 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07333, 07334, 07336, 07387
Повик. бр. 03647, 03671, 036732
Портал www.unterwellenborn.de
Местоположба на Унтервеленборн во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Карта
Координати 50°39′31″N 11°26′31″E / 50.65861° СГШ; 11.44194° ИГД / 50.65861; 11.44194

Унтервеленборн (германски: Unterwellenborn) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Хоенварте, Каулсдорф (Зале), Залфелд, Рудолштат и Улштет-Кирххазел во округот Залфелд-Рудолштат, како и Крелпа во округот Зале-Орла.

Историја

[уреди | уреди извор]

Била создадена на 1 февруари 2006 година со спојување на општините Биркигт, Госвиц, Кениц, Лаусниц кај Песнек и самиот Унтервеленборн, кои претходно соработувале заедно како општинска заедница Унтервеленборн. На 9 април 1994 година, општините Дорфкулм, Лангеншаде и Обервеленборн станале дел од општината Унтервеленборн.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]