Дрогниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дрогниц
Црквата во Дрогниц
Црквата во Дрогниц
Грб на Дрогниц
Дрогниц is located in Германија
Дрогниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Месни единици 5
Градоначалник Хенри Дрогац
Основни податоци
Површина 24,02 км2
Надм. височина 510 м
Население 614 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07338
Повик. бр. 036737
Портал www.drognitz.de
Местоположба на Дрогниц во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°34′0″N 11°34′0″E / 50.56667° СГШ; 11.56667° ИГД / 50.56667; 11.56667Координати: 50°34′0″N 11°34′0″E / 50.56667° СГШ; 11.56667° ИГД / 50.56667; 11.56667

Дрогниц (германски: Drognitz) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во Природниот парк Тириншки Шкрилни Планини-Горна Зале. Дрогниц и единиците се наоѓаат на левиот брег на реката Зале.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од вкупно пет единици (датумот на припојување во заградите):

  • Дрогниц
  • Лотра (6 април 1994 година)[2]
  • Најденберга
  • Нојенбојтен (1 јануари 1997 година)[3]
  • Рајценгешвенда (1 јануари 1997)[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Statistisches Bundesamt: Gemeinden 1994 und ihre Veränderungen seit 01.01.1948 in den neuen Ländern. Metzler-Poeschel, Stuttgart 1995, ISBN 3-8246-0321-7.
  3. 3,0 3,1 StBA: Änderungen bei den Gemeinden

Надворешни врски[уреди | уреди извор]