Каулсдорф (Зале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каулсдорф
Црквата во Каулсдорф
Црквата во Каулсдорф
Грб на Каулсдорф
Каулсдорф (Зале) is located in Германија
Каулсдорф (Зале)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Месни единици 5
Градоначалник Ханс-Јирген Освалд (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,73 км2
Надм. височина 240 м
Население 2.410 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 111 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07338
Повик. бр. 036733
Портал www.kaulsdorf-saale.de
Местоположба на Каулсдорф во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°37′59″N 11°25′59″E / 50.63306° СГШ; 11.43306° ИГД / 50.63306; 11.43306Координати: 50°37′59″N 11°25′59″E / 50.63306° СГШ; 11.43306° ИГД / 50.63306; 11.43306

Каулсдорф (германски: Kaulsdorf) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)