Зицендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зицендорф
Поглед на главната улица
Поглед на главната улица
Поглед на главната улица
Грб на Зицендорф
Зицендорф во рамките на Германија
Зицендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градоначалник Мартин Фридрих (ДХС)
Основни податоци
Површина 2,52 км2
Надм. височина 305 м
Население 765 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 304 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07429
Повик. бр. 036730
Портал www.sitzendorf-schwarzatal.de
Местоположба на Зицендорф во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Карта
Координати 50°38′0″N 11°10′0″E / 50.63333° СГШ; 11.16667° ИГД / 50.63333; 11.16667Координати: 50°38′0″N 11°10′0″E / 50.63333° СГШ; 11.16667° ИГД / 50.63333; 11.16667

Зицендорф (германски: Sitzendorf) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Зицендорф се наоѓа во долината на Шварца на северниот раб од Тириншките Шкрилни Планини.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Зицендорф се граничи со следниве општини (почнувајќи од север, надесно): Алендорф, Шварцбург, Дешниц, Унтервајсбах и Кенигзе.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Зицендорф е поделен на Обер- и Унтердорф. Обердорф е помал дел, сместен на десниот брег на реката Шварца. Унтердорф е поголем дел, сместен на левиот брег на реката.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]