Рорбах (Залфелд-Рудолштат)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рорбах
Општинско собрание
Општинско собрание
Општинско собрание
Грб на Рорбах
Рорбах (Залфелд-Рудолштат) во рамките на Германија
Рорбах (Залфелд-Рудолштат)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градоначалник Кармен Шахтцабел (ДХС)
Основни податоци
Површина 3,89 км2
Надм. височина 405 м
Население 188 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07429
Повик. бр. 036730
Портал www.rohrbach-schwarzatal.de
Местоположба на Рорбах во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Карта
Координати 50°36′0″N 11°13′0″E / 50.60000° СГШ; 11.21667° ИГД / 50.60000; 11.21667Координати: 50°36′0″N 11°13′0″E / 50.60000° СГШ; 11.21667° ИГД / 50.60000; 11.21667

Рорбах (германски: Rohrbach) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Рорбах се наоѓа во Природниот парк Тириншка Шума во долината на Зорбиц.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Рорбах се граничи со општините Дешниц и Мојра, како и градот Залфелд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]