Кацхите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кацхите
Грб на Кацхите
Кацхите is located in Германија
Кацхите
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општ. заед. Бергбанрегион/Шварцатал
Месни единици 2
Градоначалник Вилфрид Махолд
Основни податоци
Површина 28,69 км2
Надм. височина 420 м
Население 1.293 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98746
Повик. бр. 036781
Портал www.katzhuette-thueringen.de
Местоположба на Кацхите во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°33′8″N 11°3′12″E / 50.55222° СГШ; 11.05333° ИГД / 50.55222; 11.05333Координати: 50°33′8″N 11°3′12″E / 50.55222° СГШ; 11.05333° ИГД / 50.55222; 11.05333

Кацхите (германски: Katzhütte) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)