Залфелд-Рудолштат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Залфелд-Рудолштат
Saalfeld-Rudolstadt

округ
Thuringia slf.png
Земја Германија
ПокраинаТирингија
СедиштеЗалфелд
Површина
 • Вкупна1,035 км2 (400 ми2)
Население (31 декември 2019)[1]
 • Вкупно103.199
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SLF
Мреж. местоsa-ru.de

Залфелд-Рудолштат (германски: Saalfeld-Rudolstadt) — округ во јужниот дел на Тирингија, Германија. Соседни окрузи се (од север надесно) окрузите Вајмар, Зале-Холцланд, Зале-Орла, округот Кронах во Баварија и окрузите Зонеберг, Хилдбургхаузен и Илм.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот започнува да функционира како Landratsamt Залфелд, кој бил создаден во 1868, а во 1922 бил претворен во округ (Landkreis). Исто така, во 1922 бил создаден и округот Рудолштат, вториот историски корен на денешниот округ. Обата округа биле споени со окружната реформа во 1994.

Географија[уреди | уреди извор]

Главна река во округот е Зале. Највисока точка е 827 метри надморска височина близу Пизау, додека најниската со 169 метри е во долината на реката Зале близу Нидеркросен.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Бидејќи Залфелд бил главен град на војводството Саксо-Залфелд, саксонскиот грб е прикажан во горната десна и долната лева четвртина на грбот. Другите две четвртини го прикажуваат грбот на принцовите Шварцбург-Рудолштат.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Слободни општини
 1. Бад Бланкенбург
 2. Грефентал
 3. Кенигзе-Ротенбах
 4. Лојтенберг
 5. Ремда-Тајхел
 6. Рудолштат
 7. Залфелд
 1. Алтенбојтен
 2. Дрогниц
 3. Хоенварте
 4. Камсдорф
 1. Каулсдорф
 2. Залфелдер Хее
 3. Улштет-Кирхазел
 4. Унтервеленборн
Општински заедници

1. Бергбанрегион/Шварцатал

 1. Курсдорф
 2. Десбах
 3. Кацхите
 4. Мојзелбах-Шварцмиле
 5. Обервајсбах1, 2

2. Лихтетал на Ренштајг

 1. Лихте1
 2. Пизау
 3. Рајхмансдорф
 4. Шмидефелд

3. Митлерес Шварцатал

 1. Алендорф
 2. Бехштет
 3. Дешниц
 4. Дребишау
 5. Меленбах-Гласбах
 6. Мојра
 7. Оберхајн
 8. Рорбах
 9. Шварцбург
 10. Зицендорф1
 11. Унтервајсбах
 12. Витгендорф

4. Пробсцела-Леестен-Марктгелиц

 1. Леестен2
 2. Пробсцела1
1седиште на општинската заедница

2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 50°40′ N; 11°20′ E / 50.67° СГШ; 11.33° ИГД / 50.67; 11.33