Бад Бланкенбург

Координати: 50°41′0″N 11°16′0″E / 50.68333° СГШ; 11.26667° ИГД / 50.68333; 11.26667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Бланкенбург

Bad Blankenburg

Градскиот плоштад
Градскиот плоштад
Градскиот плоштад
Грб на Бад Бланкенбург
Бад Бланкенбург во рамките на Германија
Бад Бланкенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градски единици 8
Градоначалник Мике Георге (СГ)
Основни податоци
Површина 35,62 км2
Надм. височина 220 м
Население 6.191 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 174 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07422
Повик. бр. 036741
Портал www.bad-blankenburg.de
Местоположба на градот Бад Бланкенбург во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Карта
Координати 50°41′0″N 11°16′0″E / 50.68333° СГШ; 11.26667° ИГД / 50.68333; 11.26667

Бад Бланкенбург (до 1911 година: Бланкенбург; германски: Bad Blankenburg) — бањски град во округот Залфелд-Рудолштат, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 6 километри југозападно од Рудолштат и 37 километри југоисточно од покраинскиот главен град Ерфурт.

Во 1840 година, во Бад Бланкенбург првпат се појавил концептот на детска градинка развиен од Фридрих Фребел.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бад Бланкенбург се наоѓа во југоисточниот дел на покраината Тирингија во градскиот триаголник Зале, кому му припаѓаат градовите Залфелд и Рудолштат. Бад Бланкенбург се наоѓа на северниот раб од Тириншките Шкрилни Планини, каде се влива реката Рине во Шварца, чија долина претставува туристичка област.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Кон Бад Бланкенбург припаѓаат следниве осум единици (во заградите, првото споменување):[2]

 • Белшајбен (1361), 70 жители
 • Кордобанг (1071), 83 жители
 • Фребиц (1375), 58 жители
 • Гросгелиц (1362), 77 жители
 • Kleingölitz (1362), 74 жители
 • Обервирбах (1286), 86 жители
 • Вацдорф (1261), 136 жители
 • Цајгерхајм (1350), 122 жители

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини на градот се Бехштет, градот Кенигзе, градот Рудолштат, градот Залфелд и општината Шварцбург.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век, Бад Бланкенбург бил дел од малото кнежевство Шварцбург-Рудолштат.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на градот Бад Бланкенбург се состои од 20 членови. Според последните општински избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[3]

Слободни гласачи 8 места (+4)
CDU 7 места (±0)
Die Linke 5 места (−3)
SPD 0 места (−1)

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Бад Бланкенбург е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 2. Wolfgang Kahl: Ersterwähnung Thüringer Städte und Dörfer. Ein Handbuch. 2., verbesserte Auflage. Rockstuhl, Bad Langensalza 2001, ISBN 3-934748-58-9, S. 11–67.
 3. Thüringer Landesamt für Statistik. „Wahlen in Thüringen, Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Stadt Schwarzatal“. Посетено на 2019-08-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]