Шварцбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шварцбург
Поглед на Шварцбург
Поглед на Шварцбург
Грб на Шварцбург
Шварцбург is located in Германија
Шварцбург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градоначалник Хајке Принц
Основни податоци
Површина 14,67 км2
Надм. височина 280 м
Население 525 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07427
Повик. бр. 036730
Портал www.mittleres-schwarzatal.de
Местоположба на Шварцбург во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°38′27″N 11°11′49″E / 50.64083° СГШ; 11.19694° ИГД / 50.64083; 11.19694Координати: 50°38′27″N 11°11′49″E / 50.64083° СГШ; 11.19694° ИГД / 50.64083; 11.19694

Шварцбург (германски: Schwarzburg) — општина во долината на реката Шварца во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Шварцбург се наоѓа во Тириншката Шума. Патот 1112 го поврзува со Бад Бланкенбург и околината.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Алендорф, градот Бад Бланкенбург, Бехштет, Дешниц, Залфелд и Зицендорф.

Историја[уреди | уреди извор]

Првпат бил споменат во 1071 година како Swartzinburg. Замокот (сега разрушен) бил од XII век, седиште на грофовите од Шварцбург. Потоа, Рудолштат станал седиште на новата линија од Шварцбург-Рудолштат.

На 11 август 1919 година, додека бил на одмор во Шварцбург, Фридрих Еберт — првиот претседател на Германија (Reichspräsident) — го потпишал Вајмарскиот устав, првиот демократски устав на Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]