Алтенбојтен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтенбојтен
Црквата во Алтенбојтен
Црквата во Алтенбојтен
Црквата во Алтенбојтен
Алтенбојтен во рамките на Германија
Алтенбојтен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градоначалник Лотар Линке (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,88 км2
Надм. височина 495 м
Население 207 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF, RU
Пошт. бр. 07338
Повик. бр. 036737
Портал www.altenbeuthen.de
Местоположба на Алтенбојтен во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Карта
Координати 50°36′0″N 11°35′0″E / 50.60000° СГШ; 11.58333° ИГД / 50.60000; 11.58333Координати: 50°36′0″N 11°35′0″E / 50.60000° СГШ; 11.58333° ИГД / 50.60000; 11.58333

Алтенбојтен (германски: Altenbeuthen) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во Природниот парк „Тириншки Шкрилни Планини/Горна Зале“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]