Хоенварте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоенварте
Хоенварте is located in Германија
Хоенварте
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градоначалник Ханс Шулц (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,28 км2
Надм. височина 253 м
Население 177 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07338
Повик. бр. 036733
Местоположба на Хоенварте во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°36′0″N 11°28′59″E / 50.60000° СГШ; 11.48306° ИГД / 50.60000; 11.48306Координати: 50°36′0″N 11°28′59″E / 50.60000° СГШ; 11.48306° ИГД / 50.60000; 11.48306

Хоенварте (германски: Hohenwarte) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)