Дешниц

Координати: 50°37′0″N 11°13′0″E / 50.61667° СГШ; 11.21667° ИГД / 50.61667; 11.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дешниц
Поглед на Дешниц
Поглед на Дешниц
Поглед на Дешниц
Дешниц во рамките на Германија
Дешниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градоначалник Клаус Бил
Основни податоци
Површина 6,31 км2
Надм. височина 415 м
Население 234 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07429
Повик. бр. 036730
Портал www.doeschnitz.de
Местоположба на Дешниц во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Карта
Координати 50°37′0″N 11°13′0″E / 50.61667° СГШ; 11.21667° ИГД / 50.61667; 11.21667

Дешниц (германски: Döschnitz) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

До 2015 година, местото било признаено покраинско одморалиште.

Дешниц се наоѓа во долина на Зорбиц во Природниот парк Тириншка Шума.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Дешниц припаѓа местото Бокшмиде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]