Алендорф (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алендорф
Поглед на Алендорф
Поглед на Алендорф
Поглед на Алендорф
Алендорф (Тирингија) во рамките на Германија
Алендорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Месни единици 2
Градоначалник Кристијан Бехман (BI)
Основни податоци
Површина 8,78 км2
Надм. височина 350 м
Население 338 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07426
Повик. бр. 036730
Местоположба на Алендорф во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Карта
Координати 50°39′0″N 11°10′0″E / 50.65000° СГШ; 11.16667° ИГД / 50.65000; 11.16667Координати: 50°39′0″N 11°10′0″E / 50.65000° СГШ; 11.16667° ИГД / 50.65000; 11.16667

Алендорф (германски: Allendorf) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Алендорф се наоѓа на висорамнина помеѓу долината на Шварца на југ и долината на Рине на север.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со следниве општини (почнувајќи од север, надесно): Кенигзе, Бехштет, Шварцбург и Зицендорф.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од две единици:

  • Алендорф
  • Ашау

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]