Прејди на содржината

Рудолштат

Координати: 50°43′1″N 11°19′39″E / 50.71694° СГШ; 11.32750° ИГД / 50.71694; 11.32750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рудолштат

Rudolstadt

Поглед на градот
Поглед на градот
Поглед на градот
Грб на Рудолштат
Рудолштат во рамките на Германија
Рудолштат
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градски единици 24
Градоначалник Јерг Рајхл (BfR)
Основни податоци
Површина 135,18 км2
Надм. височина 195 м
Население 24.672 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 183 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07407
Повик. бр. 03672
Портал www.rudolstadt.de
Местоположба на градот Рудолштат во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Карта
Координати 50°43′1″N 11°19′39″E / 50.71694° СГШ; 11.32750° ИГД / 50.71694; 11.32750

Рудолштат (разговорно: Ролшт; германски: Rudolstadt, Rolscht; Руделштат, тириншки: Rudelstadt) — град во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Поранешната кнежевска резиденција Рудолштат е изградена долж реката Зале во широката долина опкружена со шуми.

Градот бил основан во 776 година, а го стекнал правото на град во 1326 година. Знаменитост на градот е замокот Хајдексбург, кој е поставен на рид над стариот град. Рудолштат станал популарен преку камените блокови на компанијата за играчки Рихтер и фабриките за порцелан, почнувајќи со основањето на Фолкштет во 1762 година. Од 1599 до 1920 година градот бил главен град на Шварцбург-Рудолштат.

Географија[уреди | уреди извор]

Рудолштат се наоѓа во долина на реката Зале. На север и зпаад од градот се наоѓа рамници познати како Илм-Зале, на југ започнуваат Тириншките Шкрилни Планини, а источно од градот се наоѓа Хинтере Хајде, кој со Хаусберг (481 м.) доминира. Додека градското јадро се наоѓа на околу 200 метри, одредени градски единици се наоѓаат помеѓу 300 и 400 метри. Во местото Шварца се влива истоимената река во Зале.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Рудолштат е поделен на 24 единици. Покрај градското јадро во него влегуваат следниве села:

 • Амелштет (1350)
 • Брајтенхерда (1294)
 • Кумбах (1327)
 • Ајхфелд (1074)
 • Ешдорф (1372)
 • Гајтерсдорф (1372)
 • Хауфелд (802–817)
 • Хајлсберг (822–826)
 • Кајлхау (1306)
 • Лихштет (со Грошвиц; 1275)
 • Милбиц (1350)
 • Мерла (1417)
 • Оберпрајлип (1074)
 • Пфланцвирбах (1295)
 • Ремда (со Алтремда и Кирхремда)
 • Шала (со Шварценсхоф; 1071)
 • Шварца (1074)
 • Зундремда (750–779)
 • Тајхел (1076)
 • Тајхреда (1334)
 • Трепендорф (874)
 • Унтерпрајлип (1074)
 • Фолкштет (842–856)

Во заградите е годината на прво споменување.[2]

Фолкштет, Шварца, Мерла и Кумбах образуваат заедно со градското јадро една урбана целина, додека другите места се оддалечени.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се следниве (почнувајќи од север, надесно): Бланкенхајн, Улштет-Кирххазел, Унтервеленборн, Залфелд, Бад Бланкенбург, Кенигзе, Штатилм, Ритерсдорф и Бад Берка.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на градот Бад Бланкенбург се состои од 30 членови. Според последните општински избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[3]

Партија Места Разлика
BfR* 8 ± 0
AfD 7 + 7
CDU 5 − 2
SPD 4 − 1
LINKE 3 − 2
GRÜNE 1 − 1
FDP 1 ± 0
Слободни гласачи 1 − 1

*: Граѓани за Рудолштат
Разлика: во однос на изборите во 2014 година

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Рудолштат е збратимен со следниве градови:[4]

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 2. Wolfgang Kahl: Ersterwähnung Thüringer Städte und Dörfer. Ein Handbuch. 5., verbesserte und wesentlich erweiterte Auflage. Rockstuhl, Bad Langensalza 2010, ISBN 978-3-86777-202-0, S. 257, 300, 51, 184, 246, 218, 140, 65, 164, 208, 295.
 3. Thüringer Landesamt für Statistik. „Wahlen in Thüringen, Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Stadt Schwarzatal“. Посетено на 2019-08-21.
 4. Website Rudolstadt Архивирано на 24 октомври 2018 г., abgerufen am 24. Oktober 2018

Надворешни врски[уреди | уреди извор]