Николо Паганини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Николо Паганини

Николо Паганини (Џенова, 27 октомври 1782 - Ница, Франција, 27 мај 1840) бил италијански виртуоз на виолина и композитор. Бил ненадминат мајстор на виолинската техника и му била припишувана дури и маѓиска моќ. Компонирал виолински концерти, сонати, камерна музика и познатите „каприча“ за соло виолина.