1840

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1840 г.  во други календари
Грегоријански календар 1840
MDCCCXL
Ab urbe condita 2593
Асирски календар 6590
Бахајски календар -4–-3
Бенгалски календар 1247
Берберски календар 2790
Будистички календар 2384
Бурмански календар 1202
Византиски календар 7348–7349
Еврејски календар 5600–5601
Ерменски календар 1289
ԹՎ ՌՄՁԹ
Етиопски календар 1832-1833
Игбоански календар 840–841
Ирански календар 1218–1219
Исламски календар 1255–1256
Јапонски календар Тенпо 11
(11年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 己亥年月日
(4476/4536)
— до —
庚子年月日
(4477/4537)
Коптски календар 1556–1557
Корејски календар 4173
Календар Мингуо 72 пред РК
民前72年
Селевкидски календар 2151–2152
Тајландски сончев календар 2383
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1896–1897
 - Шака самват 1762–1763
 - Кали југа 4941–4942
Француски револуционерен календар XLVIIIXLIX
48–49
Холоценски календар 11840
Џуче-календар нема (пред 1912)

1840 (MDCCCXL) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1840. година од новата ера, 840. од вториот милениум, 40. од 19 век и прва од 1840-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7348 и 7349 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6590 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5600 и 5601 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2593.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1840. година се протега во 4476 и 4477, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4536 и 4537 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2383. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1255 и 1256 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]