1888

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1888 г.  во други календари
Грегоријански календар 1888
MDCCCLXXXVIII
Ab urbe condita 2641
Асирски календар 6638
Бахајски календар 44–45
Бенгалски календар 1295
Берберски календар 2838
Будистички календар 2432
Бурмански календар 1250
Византиски календар 7396–7397
Еврејски календар 5648–5649
Ерменски календар 1337
ԹՎ ՌՅԼԷ
Етиопски календар 1880-1881
Игбоански календар 888–889
Ирански календар 1266–1267
Исламски календар 1305–1306
Јапонски календар Период Меиџи 21
(21年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 丁亥年月日
(4524/4584)
— до —
戊子年月日
(4525/4585)
Коптски календар 1604–1605
Корејски календар 4221
Календар Мингуо 24 пред РК
民前24年
Селевкидски календар 2199–2200
Тајландски сончев календар 2431
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1944–1945
 - Шака самват 1810–1811
 - Кали југа 4989–4990
Француски револуционерен календар XCVIXCVII
96–97
Холоценски календар 11888
Џуче-календар нема (пред 1912)

1888 (MDCCCLXXXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1888. година од новата ера, 888. од вториот милениум, 88. од 19 век и деветта од 1880-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7396 и 7397 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6638 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5648 и 5649 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2641.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1888. година се протега во 4524 и 4525, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4584 и 4585 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2431. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1305 и 1306 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]