1829

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1829 г.  во други календари
Грегоријански календар 1829
MDCCCXXIX
Ab urbe condita 2582
Асирски календар 6579
Бахајски календар -15–-14
Бенгалски календар 1236
Берберски календар 2779
Будистички календар 2373
Бурмански календар 1191
Византиски календар 7337–7338
Еврејски календар 5589–5590
Ерменски календар 1278
ԹՎ ՌՄՀԸ
Етиопски календар 1821-1822
Игбоански календар 829–830
Ирански календар 1207–1208
Исламски календар 1244–1245
Јапонски календар Бунсеи 12
(12年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 戊子年月日
(4465/4525)
— до —
己丑年月日
(4466/4526)
Коптски календар 1545–1546
Корејски календар 4162
Календар Мингуо 83 пред РК
民前83年
Селевкидски календар 2140–2141
Тајландски сончев календар 2372
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1885–1886
 - Шака самват 1751–1752
 - Кали југа 4930–4931
Француски револуционерен календар XXXVIIXXXVIII
37–38
Холоценски календар 11829
Џуче-календар нема (пред 1912)

1829 (MDCCCXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1829. година од новата ера, 829. од вториот милениум, 29. од 19 век и последна од 1820-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7337 и 7338 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6579 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5589 и 5590 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2582.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1829. година се протега во 4465 и 4466, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4525 и 4526 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2372. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1244 и 1245 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]