1817

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1817 во разни календари
Грегоријански календар1817
MDCCCXVII
Ab urbe condita2570
Ерменски календар1266
ԹՎ ՌՄԿԶ
Асирски календар6567
Балиски календар1738–1739
Бенгалски календар1224
Берберски календар2767
Будистички календар2361
Бурмански календар1179
Византиски календар7325–7326
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
4513 или 4453
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
4514 или 4454
Коптски календар1533–1534
Етиопски календар1809–1810
Еврејски календар5577–5578
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1873–1874
 - Сачка ера1738–1739
 - Кали-југа4917–4918
Холоценски календар11817
Игбоански календар817–818
Ирански календар1195–1196
Исламски календар1232–1233
Јапонски календарБунка 14
(文化14年)
Јавански календар1744–1745
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4150
Мингуо-календар95 пред Р. Кина
民前95年
Нанакшахи349
Тајландски сончев календар2359–2360
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1943 или 1562 или 790
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
1944 или 1563 или 791

1817 (MDCCCXVII) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1817 година од новата ера, 817. од вториот милениум, 17. од XIX век и осма од 1810-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7325 и 7326 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6567 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5577 и 5578 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2570.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1817 година се протега во 4453 и 4454, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4513 и 4514 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2360. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1232 и 1233 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg 1817 на Ризницата ?