Прејди на содржината

22 ноември (настани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1908  Во Битола е усвоена албанската азбука.
1943  Либан стекнува независност од Франција.
1963  Во Далас е убиен американскиот претседател Џон Кенеди.
1974  Генералното собрание на Обединетите нации и доделува статус на набљудувач на Палестинската ослободителна организација.
1986  Победувајќи го актуелниот првак Тревор Бербик со технички нокаут во втората рунда, Мајк Тајсон ја освоил првачката титула во бокс во тешка категорија, во верзијата на WBC. На тој начин, на возраст од 20 години и четири месеци, тој станал најмладиот првак во тешка категорија во историјата на професионалниот бокс.
1991  Египетскиот политичар Бутрос Бутрос-Гали е избран за генерален секретар на Обединетите Нации, со што стана прв Арап (и прв жител на Африка) избран на таа функција.