Караѓорѓе Петровиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Караѓорѓе Петровиќ
Đorđe Petrović Karađorđe
Вожд на Србија
[[File:Karađorđe Petrović, by Vladimir Borovikovsky, 1816 (crop).jpg|frameless|alt=]]
Владеење14 февруари 1804 – 21 септември 1813
ПретходникПрво српско востание
нема
НаследникВторо српско востание
Милош Обреновиќ
ПридружникЈелена Јовановиќ
ДецаАлександар Караѓорѓевиќ
ДинастијаДинастија Караѓорѓевиќи
Верска определбаПравославие

Караѓорге Петровиќ (српски: Ђорђе Петровић, Карађорђе или Đorđe Petrović, Karađorđe) бил српски вожд и основоположник на Династија Караѓорѓевиќи од Србија.

Најверојатно бил роден на 16 ноември 1762 година во Вишевац, денешна Србија. Тој бил водач на Првото српско востание, кое било насочено против Османлиското Царство. Во 1814 година во Букурешт бил потпишан договор според кој на српскиот народ требало да му се даде автономија. Но, договорот никогаш не бил спроведен во дело. Така, во 1813 година, востанието било задушено и повторно била воспоставена целосна османлиска власт.

Оваа востание претходело на т.н. Второ српско востание кое избувнало во 1815 година, кое придонело до создавање на модерна Србија. Во 1817 година, од соседната Австроунгарија Караѓорѓе дошол во Србија, каде се сретнал со Милош Обреновиќ и се договориле заедно да дејствуваат. Сепак, кнезот Милош не си го одржал зборот, па наредил тој да биде убиен во ноќта помеѓу 13 и 14 јули 1817 година во селото Радоване, Смедеревско. Така, по создавањето на државата започнало и ривалството помеѓу двата српски востаници околу тоа кој да го заземе српскиот престол.

Караѓорѓе како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

  • „Посветувањето на Црниот Ѓорѓе“ (Посвећивање Црнога Ђорђа) - песна на српскиот поет Васко Попа.[1]
  • „Црниот Ѓорѓе“ (Црни Ђорђа) - песна на српскиот поет Васко Попа.[2]
  • „Смртта на Црниот Ѓорѓе“ (Смрт Црнога Ђорђа) - песна на српскиот поет Васко Попа.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vasko Popa, Pesme. Beograd: Bigz, 1978, стр. 116.
  2. Vasko Popa, Pesme. Beograd: Bigz, 1978, стр. 117.
  3. Vasko Popa, Pesme. Beograd: Bigz, 1978, стр. 120.