Караѓорѓевиќи

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Караѓорѓевиќи од Србија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Династија Караѓорѓевиќ
Грб
ЗемјаСрбија, Југославија
ПрпадностСрпска
Основана1804
ОсновачКараѓорѓе Петровиќ
Тековен владетелАлександар II Караѓорѓевиќ
Последен владетелПетар II Караѓорѓевиќ
ТитулиПринц на Србија, Крал на Србија, Крал на Србите, Хрватите и Словенците, Крал на Југославија
ИмотСрбија и Југославија
Распад1945

Караѓорѓевиќ се српска кралска династија која владеела со Србија (а потоа и со кралствата СХС и Југославија). Нејзин владетелски претходник е династијата Обреновиќ. Караѓорѓевиќи се крвно поврзани со првата српска влатеделска династија - Немањиќите.

Родословие[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Династијата Караѓорѓевиќ