Караѓорѓевиќи

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Караѓорѓевиќи од Србија)
Прејди на: содржини, барај
Династија Караѓорѓевиќ
Грб
Земја Србија, Југославија
Титули Принц на Србија, Крал на Србија, Крал на Србите, хрватите и Словенците, Крал на Југославија
Основач Караѓорѓе Петровиќ
Последен владетел Петар II Караѓорѓевиќ
Тековен владетел Александар II Караѓорѓевиќ
Година на основање 1804
Распад 1945
Националност Српска

Караѓорѓевиќ се српска кралска династија која владеела со Србија (а потоа и со кралствата СХС и Југославија). Нејзин владетелски претходник е династијата Обреновиќ. Караѓорѓевиќи се крвно поврзани со првата српска влатеделска династија - Немањиќите.

Родословие[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Династијата Караѓорѓевиќ