Марсеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марсеј
Marseille
Старото градско пристаниште
Старото градско пристаниште
Знаме на Марсеј
Знаме
Грб на Марсеј
Грб
Гесло: Actibus immensis urbs fulget Massiliensis.
„Поради своите големи дела,Марсеј сјае“
Марсеј се наоѓа во Франција
Марсеј
Координати: 43°17′47.04″ СГШ 5°22′12″ ИГД / 43.2964, 5.37
Земја Франција
Регион Прованса-Алпи-Азурен Брег
Департман Устие на Рона
Округ Марсеј
Општ. заедница Урбана заедница Марсеј
Управа
 • Градоначалник (од 1995) Жан Клод Годен (UMP)
Површина1 240,62 km2 (9,290 sq mi)
 • Градска 1.731,91 km2 (66,869 sq mi)
 • Метро 3,173.50 km2 (1,225.30 sq mi)
Население (јан. 2011[1])2 850.636
 • Ранг 2. зад Париз
 • Густина 35/km2 (92/sq mi)
 • Градскo (јан. 2011) 1,560,921[2]
 • Метро (јан. 2011) 1,720,941[3]
INSEE/Пошт. бр. 13055 / 13001-13016
Повик. бр. 0491 или 0496
Мреж. место marseille.fr

1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија.

2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Марсеј (француски: Marseille) — втор најголем град во Франција, најважно француско пристаниште и трето пристаниште во Европа по големина. Градот се наоѓа во департманот Устие на Рона (регион Прованса-Алпи-Азурен Брег). Марсејската урбана област е трета по големина, зад париската и лионската. Градот лежи на брегот на Лионскиот Залив, кој припаѓа на Средоземното Море.

Географија[уреди | уреди извор]

Марсеј заедно со урбаната зона околу него е една од најгусто населените области во Франција, односно е трета по големина, зад париската и лионската област. Градското население во Марсеј е околу 821.000 жители, а во пошироката градска агломерација околу 1.804.000 жители (2007).

Значењето на Марсеј како пристаниште се зголемило во 19 век, пред сè како резултат на колонизирањето на Африка, откривањето на Суецкиот канал и развивањето на трговијата.

Клима[уреди | уреди извор]

Клима на Марсеј
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Просечна максимална (°C) 11,8 12,9 15,5 17,9 22,2 26,7 29,1 28,7 25,0 20,4 15,0 12,6 19,7
Просечна температура (°C) 8,4 9,1 11,2 13,4 17,5 21,8 24,0 23,7 20,4 16,3 11,5 9,3 15,5
Просечна минимална (°C) 4,9 5,3 6,9 8,9 12,7 16,8 18,9 18,7 15,8 12,3 7,9 6,0 11,2
Просечно кол. врнежи (мм) 65,4 47,3 48,7 55,2 41,0 26,8 9,1 34,0 65,5 91,6 55,2 52,3 592,2
Врнежливи денови (≥ 2,0 мм) 5 5 4 6 5 3 1 3 5 6 6 6 53
Сончеви часови (месечно) 150,0 155,5 215,1 254,8 292,5 336,2 386,4 337,4 284,3 214,5 155,5 143,3 2.925,5

Спорт[уреди | уреди извор]

Најпопуларен спортски клуб е фудбалскиот клуб, Олимпик Марсеј, којшто има освоено вкупно 8 шампионски титули во француското првенство и една титула во Лигата на Шампионите на УЕФА во 1993 година, како и две финалиња на УЕФА купот во 1999 и 2004 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]