Кајена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кајена.

Кајена (француски: Cayenne) — најголем и главен град на француската прекуокеанска територија Француска Гвајана,а воедно и главен град на истоимениот департман и регион. Градот има 64.297 жители (2007) и над 100.000 во околина на градот Градот лежи на Атлантскиот Океан