Парамарибо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Парамарибо
Улицата Ватеркант во Парамарибо
Улицата Ватеркант во Парамарибо
Прекар(и): Парбо
Парамарибо се наоѓа во Суринам
Парамарибо
Местоположба на Парамарибо во Суринам
Координати: 5°52′ СГШ 55°10′ ЗГД / 
Држава  Суринам
Округ Парамарибо
Основан 1603
Површина
 • Вкупна 182 km2 (70 sq mi)
Надм. вис. 3 m (10 ft)
Население (Попис од 2012)
 • Вкупно 240.924
 • Густина 1,300/km2 (3,400/sq mi)
Часовен појас ART (UTC-3)

Парамарибо (холандски: Paramaribo, прекар „Парбо“) — главен и најголем град на Суринам, сместен на бреговите на истоимената река во округот Парамарибо. Парамарибо има население од околу четвртина милион луѓе, повеќе отколку половината население на државата. Историски стар дел на градот е светско културно наследство од 2002.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Willemstad World Heritage City. Curacaomonuments.org. 19 мај 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]