Кито

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кито
Quito
Град
Сан Фрнциско де Кито
Знаме на Кито Quito
Знаме
Амблем на Кито Quito
Амблем
Прекар(и): Луз де Америка (Светло на Америка)
Location of Quito in Ecuador.
Location of Quito in Ecuador.
Координати: 0°15′00″ ЈГШ 78°35′00″ ЗГД / 
Држава Еквадор
Покраина Пичинча
Кантон Кито
Основање 6 декември, 1534
Основач Себастијан де Белалказар
Наречено по Киту
Управа
 • Вид Градоначалник и совет
 • Владеачко тело Општина Кито
 • Градоначалник Августо Барера
Површинаapprox.
 • Град 324 km2 (125 sq mi)
 • Вода 0 km2 (0 sq mi)
 • Метро 4.204 km2 (1,623 sq mi)
Надм. вис. 2.850 m (9.350 ft)
Население (2001)
 • Град 1.397.698
 • Густина 4,300/km2 (11,000/sq mi)
 • Метро 1.842.201
 • Метро 440/km2 (1,100/sq mi)
 • Деноним Китоанец
Часовен појас ECT (UTC-5)
Postal code EC1701 (нов формат), P01 (стар формат)
Повик. бр. (0)2
Мреж. место http://www.quito.gov.ec

Сан Франциско де Кито, често именуван и како Кито е главен град на Еквадор во северозападниот дел на Јужна Америка. Тој се наоѓа во северниот и централниот дел од Еквадор во речениот слив Гуајлабамба, на падините на вулканот Пичинча. Со население од 1.397.698, според последниот попис (2001), и, како што е пресметан од страна на општината со околу 1.504.991 во 2005, Кито е вториот најнаселен град во Еквадор, по Гвајакил. Исто така тој е главен град на провинцијата Пичинча и седиште на митрополитскиот округ Кито. Кантонот имал население од 1.842.201 жители во 2001 според националниот попис. Во 2008 градот е прогласена како седиште на Унијата на јужноамериканските нации.

Историја[уреди | уреди извор]

Предколумбиска историја[уреди | уреди извор]

Кито датира од првиот век, кога племето Киту ја населила таа област и формирало еден трговски центар. Според Жан де Веласко и неговата книга од 1767 „Historia del Reino de Quito“ (Историја на Кралството Кито), Киту било освоено од племето Карас и со тоа било основано Кралството Кито во 980.

Колонизаторски период[уреди | уреди извор]

Индијанскиот отпор против шпанската инвазија продолжила во текот на 1534 година, за време на основањето на Сантјаго де Кито од страна на Диего де Алмагро 15 август истата година,а потоа се преименувал во Сан Франциско де Кито на 28 август. Градот бил подоцна префрлен на денешната локација и повторно основан на 6 декември 1534 со 204 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Кито е лоциран во северниот дел на планините во Еквадор на речниот слив Гуајлабамба. Градот на висорамнина на источните делови на вулканот Пичинча. Долината на реката Гвајлабамба каде лежи Кито е со вулкани, некои од нив се покриени со снег, што може да се видат од градот на јасен ден. Некои од вулканите во Централна Кардилера се Котопаши, Синчолагва, Антисана и Кајамбе. Некои од вулканите во Западна Кардилера се Илиниза, Атаказо, Пичинча и Пулулахуа.

Демографија[уреди | уреди извор]

Ова се податоци за населението во градот на соодветен начин утврдени со последниот попис спроведен во 2001 година. Бројот не се одразува на населението на целата регија, која, исто така, вклучува и околните рурални парохиите (парохија места и нивната околина), кои се одвоени од градот. Население: 1.397.698 Број на домаќинства: 419.845 Неписменост стапка: 3,6% Стапка на невработеност: 8,9% Стапка на невработеност: 43,8%


Guápulo, Кито[уреди | уреди извор]

Сестрински градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]