Архитектура на Инките

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цивилизација на Инките
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизација


Бања на Инките.

Архитектурата на Инките е најзначајна пост-колумбиска архитектура во Јужна Америка. Инките својот архитектонски стил го започнале уште од Тиванаку кој бил основан во 2 век во Боливија. Главниот град на Империјата на Инките, Куско, сè уште содржи многу добри примери од архитектурата на Инките, иако голем број на стари ѕидови биле вклопени во новите христијански катедрали. Мачу Пикчу е исто така еден друг добар пример за архиректурата на Инките. Покрај Куско и Мачу Пикчу, значајни се и Саксајваман и Олантајтамбо.

Градови[уреди | уреди извор]

Подолу се наведени некои од поголемите градови во Империјата на Инките.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Agurto, Santiago. Estudios acerca de la construcción, arquitectura y planeamiento incas. Lima: Cámara Peruana de la Construcción, 1987.
  • Gasparini, Graziano and Margolies, Luize. Inca architecture. Bloomington: Indiana University Press, 1980. ISBN 0-253-30443-1
  • Hyslop, John. Inka settlement planning. Austin: University of Texas Press, 1990. ISBN 0-292-73852-8
  • Kendall, Ann. Aspects of inca architecture: description, function and chronology. Oxford: British Archaeological Reports, 1985.
  • Protzen, Jean-Pierre. Inca architecture and construction at Ollantaytambo. New York: Oxford University Press, 1993.
  • Rowe, John. An introduction to the archaeology of Cuzco. Cambridge: Harvard University, 1944.

Поврзано[уреди | уреди извор]