Коривајрачина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цивилизација на Инките
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизација


Коривајрачина (кечуански: Quriwayrachina) била поранешна населена населба на Инките. Денес тоа е археолошко наоѓалиште во Перу, откриено во 2001 година. На кечуански јазик, името значи „каде ветрот го прочистува златото“. Во близина има стари Инка ридници. Наоѓалиштето е опколено со остатоци од над 200 камени градби.

Поврзано[уреди | уреди извор]