Виткос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виткос.

Виткос (кечуански: Rusaspata) е археолошко наоѓалиште во регионот Куско во Перу. За наоѓалиштето се верува дека било управувано од Манко Инка за време на шпанската инвазија на Перу. Наоѓалиштето се наоѓа помеѓу денешните села Хуанкакале и Пукјара на рид кој е целосно под територија на градот. Наоѓалиштето повторно било откриено во 1911 година за време на екпедицијата на Хирам Бингам.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]