Прејди на содржината

Асперо

Од Википедија — слободната енциклопедија
3Д модел од Асперо

Асперо е добропроучен археолошко наоѓалиште од старата Чико цивилизација кој се наоѓа на реката Супе во северниот дел на Перу. Во наоѓалиштето биле откриени одлични архитектонски структури со големи платформи, кои за прва пат биле забележани од модерната наука во 1973 година иако доброорганизираното истражување започнало од 1940-те. Според истражувањата се дошло до заклучок дека главна исхрана на жителите на Асперо биле морските плодови, па според тоа се верува дека морската исхрана била најзначајна во раните цивилизациски почетоци на Перу, одошто земјоделските производи.[1] Сепак оваа идеја е доста оспорувана.[2]

  1. Moseley, Edward; Gordon R. Willey (1973). „Aspero, Peru: A Reexamination of the Site and Its Implications“. American Antiquity. 38 (4): 452–468. doi:10.2307/279151. |access-date= бара |url= (help) "We see the site as a 'peaking' of an essentially non-agricultural economy. Subsistence was still, basically, from the sea. But such subsistence supported a sedantry style of life, with communities of appreciable size."
  2. Mann, Charles C. (2006) [2005]. 1491: New Revelations of the Americas Before Columbus. Vintage Books. стр. 199–212. ISBN 1-4000-3205-9.

Поврзано

[уреди | уреди извор]