Прејди на содржината

Кенко (Перу)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон локалитетот

Кенко е име на една од најголемите ваки или свети места во регионот Куско. Голем број ваки се базирале на природни карпести формации. Денес се верува дека ваката била место за жртвување и мумифицирање.[1]

  1. Incas: lords of gold and glory. New York: Time-Life Books. 1992. стр. 143. ISBN 0-8094-9870-7.

Поврзано

[уреди | уреди извор]