Сипан

Координати: 6°48′37″S 79°36′6″W / 6.81028° ЈГШ; 79.60167° ЗГД / -6.81028; -79.60167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Моче артефакт.

Сипан е археолошко наоѓалиште во Перу кој датира од време на цивилизацијата Моче. Наоѓалиштето е познато по откривањето на гробот на Господарот од Сипан кој бил пронајден од Валтер Алва. За ова наоѓалиште се смета дека е најзначајно откритие во изминатите 30 години бидејќи гробот бил пронајден недопрен од крадци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

6°48′37″S 79°36′6″W / 6.81028° ЈГШ; 79.60167° ЗГД / -6.81028; -79.60167