Серо Патапо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Серо Патапо
Северновариски рушевини
рушевини
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Peru" does not existМестоположба во Перу
Координати: 6°43′17″S 79°38′41″W / 6.72139° ЈГШ; 79.64472° ЗГД / -6.72139; -79.64472Координати: 6°43′17″S 79°38′41″W / 6.72139° ЈГШ; 79.64472° ЗГД / -6.72139; -79.64472
Држава Перу
РегионЛамбајеке
Управа
 • Виднема
Население
 • Вкупно0
Часовен појасPET (UTC-5)

Серо Патапо (шпански: Cerro Pátapo) или Северновариски рушевиниархеолошко наоѓалиште во Перу во близина на градот Чиклајо. Рушевините се од Вариската култура. Откритието на овие рушевини било објавено на 16 декември 2008 година од археологот Сезар Соријано. Ова наоѓалиште е прв доказ за постоењето на Вариската култура во северно Перу и исто така се покажало дека местото имало големо значење.[1] Серо Патапо се наоѓа на околу 14 километри од Чиклајо и заземаат површина од 4.8 километри квадратни.[2]

Вариската култура доминирала од 7 до 12 век во јужно Перу. Културата е позната по големата мрежа на патишта и заземата територија приближно колку таа на Тавантинсују.[1][3] Според сложената, уникатната и монументална архитектура, се утврдило дека имале развиена империја.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 'Ancient city unearthed' in Peru“. BBC. 17 December 2008. Посетено на 2008-12-17.
  2. „Archeologists in Peru unearth ancient Wari city“. Reuters. 16 December 2008. Посетено на 2008-12-17.
  3. „Ancient city ruins found in northern Peru“. Guardian. 17 December 2008. Посетено на 2008-12-17. На |first= му недостасува |last= (help)
  4. > Katharine Schreiber, "Wari Empire - Excavations at Wari, Ayachucho, Peru", JRank, accessed 3 Nov 2010

Поврзано[уреди | уреди извор]