Тукуме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тукуме
Túcume
ОбластЛамбајеке

Тукуме е археолошко наоѓалиште кој е со вкупна површина од околу 220 хектари и содржи 26 главни пирамиди и се наоѓа во Перу.[1] Тукуме бил главен регионален центар, регионот кој го населиле народите Ламбајеке, Чиму и Инки.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Shimada, Izumi. "The Late Prehispanic Coastal States." In The Inca World: The Development of Pre-Columbian Peru, edited by L. Laurencich Minelli, pp.49-82. Norman: University of Oklahoma Press, 2000

Надворешни врски[уреди | уреди извор]