Чан Чан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Светско наследство на УНЕСКО
Арехолошка зона Чан Чан
Назив според описот на списокот
Поглед кон Чан Чан.
Вид културен
Критериуми i, iii
Навод 366
Регион по УНЕСКО Латинска Америка и Карибите
Запис
Прогласено 1986 (10-то. заседание)
Загрозено 1986-

Чан Чан (Chan Chan) е археолошки локалитет во Перу кој се наоѓа во регионот Ла Либертад на околу 5 километри западно од Трухиљо. Чан Чан зафаќа површина од околу 20 km² и имал доста густо населен урбан центар со околу 6 km².[1] Градот бил изграден од Кралството Чимор од народот Чиму во околу 850 година и функционирал сè до освојувањето на кралството од страна на Тавантинсују во 1470 година. Чан Чан бил главен град на Чимор додека кралството опстојувало и се проценува дека имал околу 30.000 жители.

Во 1986 година Чан Чан бил ставен на списокот на светско културно наследство на УНЕСКО. Градот подлежал на торнада од Ел Нињо, при што имало силно дождови и поплави во регионот. Чан Чан се наоѓа во плоден регион богат со вода.[2] Покрај поплавите, рушевините претрпеле оштетувања и од земјотреси.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Moore, J. D. (2005). Cultural Landscapes in the Ancient Andes. Gainesville: University Press of Florida.
  2. Holstein, Otto. 1927. Chan-chan: Capital of the great chimu. Geographical Review 17, (1) (Jan.): 36-61.
  • The Smithonian Staff (March 2010), [www.smithsonian.com "10 Must-See Endangered Cultural Treasures"] Check |url= scheme (помош), Smithsonian 39 (12): 35  - Chan Chan, Peru, End of an Empire by Bruce Hathaway

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]