Трухиљо (Перу)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трухиљо
Trujillo
Trux.jpg
Знаме на Трухиљо
Знаме
Грб на Трухиљо
Грб
Прекар(и): La Ciudad de la Eterna Primavera
(Градот на вечната пролет)
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
Држава Перу
РегионЛа Либертад
ПокраинаТрухиљо
Основан6 декември 1534
Управа
 • ГрадоначалникСезар Акуња Пералта
Површина
 • Градска1.768,65 km2 (68,288 sq mi)
Надм. вис.34 m (112 ft)
Население
 • Градско790.221
 • Густина462,63/km2 (119,820/sq mi)
 • Градскo1.234
 • Метро800.000
 • Метро631,13/km2 (163,460/sq mi)
 2007
Часовен појасPET (UTC-5)
 • Лете (DST)PET (UTC-5)
Повик. бр.44
Мреж. местоwww.muntrujillo.gob.pe

Трухиљо (шпански: Trujillo) — град во северозападно Перу и главен град на регионот Ла Либертад. Трухиљо е трет најголем град во Перу со население од 811,979 жители и е економски центар на северно Перу.[1] Градот се наоѓа на бреговите на реката Моче, во близина на вливот во Тихиот Океан. Во близина на Трухиљо се наоѓаат археолошките локалитети Чан Чан, Храмот на сонцето, Ел Брухо и Храмот на месечината.[2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Трухиљо е трет најнаселен град во Перу и има население од околу 800,000 житело во метрополитенската област.[3] Во градот живее околу 49.69% од населението на регионот Ла Либертад и 2.9% од населението на Перу.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Градот е поврзан со скоро сите позначајни градови на перуанскиот брег. Значаен сообраќаен сегмент во животот на градот е аеродромот Капетан Карлос Мартинез де Пинилос. Пристаништата во Салавери и Чикама се користат како значајни пристаништни центри на Трухиљо.

Значајни личности од Трухиљо[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Peru - Trujillo Agglomeration
  2. Información turística de Trujillo,DESCUBRE PERU Un país…muchos destinos. Reviewed July 03, 2008.
  3. INEI - Censos del 2007
  4. „Ciudades hermanadas“ (на spanish). Ayuntamiento de Trujillo. http://www.trujillo.es/paginas/ciudades.htm. посет. 26 јули 2009 г. 
  5. Salt Lake sister cities, Ciudades hermanas de Salt Lake City. Consultado el 13 de agosto de 2009.
  6. „La hermandad Trujillo-Metepec“. Noticiastrujillo. http://www.noticiastrujillo.com/index.php?option=com_content&task=view&id=11487. посет. 13 август 2009 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]