Уанкајо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уанкајо
Santísima Trinidad de Huancayo
Плоштад во Уанкајо
Плоштад во Уанкајо
Знаме на Уанкајо
Знаме
Амблем на Уанкајо
Амблем
Прекар(и): La Ciudad Incontrastable
(Неспоредлив град)
Уанкајо се наоѓа во Перу
Уанкајо
Местоположба во Перу
Координати: 12°04′ ЈГШ 75°13′ ЗГД / 
Држава Перу
Регион Хунин
Покраина Уанкајо
Основан 1 јуни 1572
Управа
 • Градоначалник Димас Алиага Кастро
Надм. вис. 3.259 m (10.692,26 ft)
Население
 • Вкупно 323.054
Часовен појас PET (UTC-5)
 • Лете (DST) PET (UTC-5)
Повик. бр. 64
Мреж. место www.munihuancayo.gob.pe

Уанкајо или Хуанкајо (шпански: Huancayo или Santísima Trinidad de Huancayo, кечуански: Wankayuq) е град во Перу и главен град на регионот Хунин. Градот се наоѓа во планинските предели на Перу, во долината Мантаро. Градот се наоѓа на надморска височина од 3,271 метри и има население од 323,054.

Значајни личности од Уанкајо[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]