Талара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Талара
Talara

Знаме

Грб
Талара се наоѓа во Перу
Талара
Координати: 4°34′47.65″ ЈГШ 81°16′18.76″ ЗГД / 
Држава Перу
Регион Пиура
Покраина Талара
Управа
 • Градоначалник Хозе Алфредо Витонера Инфанте
Надм. вис. 11 m (36 ft)
Население (2007)
 • Вкупно 101.674
  (пресметка)
Часовен појас PET (UTC-5)
 • Лете (DST) PET (UTC-5)
Мреж. место www.munitalara.gob.pe

Талара (шпански: Talara) е град во Перу, во регионот Пиура. Градот е пристаништен град на бреговите на Тихиот Океан и има население од околу 103,200 жители. За време на Втората светска војна, САД имале база во градот, најмногу поради нафтените резерви и производството на гориво во градот. Талара е најзападен град на копнена Јужна Америка.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]