Уануко

Координати: 9°55′46.07″S 76°14′22.97″W / 9.9294639° ЈГШ; 76.2397139° ЗГД / -9.9294639; -76.2397139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Уануко
Huánuco
Плоштадот во Уануко
Плоштадот во Уануко
Знаме на УанукоГрб на Уануко
Уануко is located in Peru
Уануко
Уануко
Координати: 9°55′46.07″S 76°14′22.97″W / 9.9294639° ЈГШ; 76.2397139° ЗГД / -9.9294639; -76.2397139
Држава Перу
РегионУануко
ПокраинаУануко
Основан1539
Управа
 • ГрадоначалникХесус Гилес Алипазега
Надм. вис.&100000000000018800000001.880 м
Население (2005)
 • Вкупно74.774

Уануко или Хуануко (шпански: Huánuco) е град во Перу и има население од околу 75,000 жители.[1] Уануко е главен град на регионот Уанико и центар на епархијата Уануко. Уануко бил основан во 1539 година од страна на шпанскиот конкистадор Гомес де Алварадо во тогашниот град на Инките Јаровилка.

Познати личности од Уануко[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 74.774 according to 2007 census: see

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

9°55′46.07″S 76°14′22.97″W / 9.9294639° ЈГШ; 76.2397139° ЗГД / -9.9294639; -76.2397139