Уануко (регион)

Координати: 8°21′47″S 76°18′56″W / 8.36306° ЈГШ; 76.31556° ЗГД / -8.36306; -76.31556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Уануко
Huánuco
регион
Местоположба во Перу.
Местоположба во Перу.
ДржаваПеру
Поделба11 покраини и 76 окрузи
Најголем градУануко
Главен градУануко
Управа
 • ПретседателХорхе Еспиноза Егоавил
Површина
 • Вкупна36.848,85 км2 (1,422,742 ми2)
Најг. вис.&100000000000038390000003.839 м
Најм. вис.&10000000000000167000000167 м
Население (попис од)
 • Вкупно730.871
 • Густина0,20/км2 (0,51/ми2)
UBIGEO10
Повикувачки број062
ISO 3166PE-HUC
Главни ресурси-
Индекс на сиромаштија78.9%
Процент од БНП на Перу1%
Мреж. местоwww.regionhuanuco.gob.pe

Уануко (Huánuco) или Хуануко е регион во централно Перу.[1] Регионот се граничи со регионите Ла Либертад, Сан Мартин, Лорето и Укајали на север, со Укајали на исток, со Паско на југ и со Лима и Анкаш на запад. Главен град на регионот е градот Уануко.


Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карта на регионот Уануко.

Регионот е составен од единаесет покраини, кои пак се составени од 75 окрузи. Во прилог следуваат покраините на регионот со главните градови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [https://web.archive.org/web/19970412040139/http://www.inei.gob.pe/ Архивирано на 12 април 1997 г. Official website of INEI]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

8°21′47″S 76°18′56″W / 8.36306° ЈГШ; 76.31556° ЗГД / -8.36306; -76.31556