Прејди на содржината

Хунин (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хунин
Junín
регион
Езеро Хунин
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
ДржаваПеру
Поделба9 покраини и 123 окрузи
Главен градУанкајо
Управа
 • ПретседателВладимир Серон Рохас
Површина
 • Вкупна44.197,23 км2 (1,706,465 ми2)
Најг. вис.&100000000000048180000004.818 м
Население (2004 проц.)
 • Вкупно1.274.781
 • Густина0,29/км2 (0,75/ми2)
UBIGEO12
Повикувачки број064
ISO 3166PE-JUN
Главни ресурсикомпир, кафе, овошје, сребро, цинк.
Мреж. местоwww.regionjunin.gob.pe

Хунин (Junín) е регион во Перу. Регионот се наоѓа во централниот дел на висорамнините во Перу и главен град е градот Уанкајо. На север се граничи со регионот Паско, со Укајали на североисток и на исток со Куско. Реката Мантарое граница на регионот со Ајакучо и Уанкавелика на југ и на запад е регионот Лима.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е поделен на девет покраини и 123 окрузи. Во прилог следуваат покраините со главните градови:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]