Мокегва (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мокегва
Moquegua
регион
Река Мокегва
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
Држава Перу
Поделба 3 покраини и 20 окрузи
Најголем град Ило
Главен град Мокегва
Управа
 • Претседател Марија Кристала Константинидес
Површина
 • Вкупна 15.733,97 км2
Најг. вис. 3.756 м
Најм. вис. 0 м
Население (2004 проц.)
 • Вкупно 163.757
 • Густина 0.10.407.862.732.673.00/км2
UBIGEO 18
Повикувачки број 053
ISO 3166 PE-MOQ
Главни ресурси бакал, маслинка и авокадо.
Индекс на сиромаштија 29.6%
Процент од БНП на Перу 1.43%
Мреж. место www.regionmoquegua.gob.pe

Мокегва (Moquegua) е регион во Перу. Регионот се наоѓа во јужниот дел од земјата, има излез на море и пристап до планинските предели на државата. Името на регионот е од кечуанско потекло и значи „мирно место“. Главен град на регионот е градот Мокегва.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е поделен на три покраини и 20 окрузи. Покраините и главните градови се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]