Арекипа (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арекипа
Arequipa
регион
Местоположба во Перу.
Местоположба во Перу.
Држава Перу
Поделба 8 покраини и 109 окрузи
Главен град Арекипа
Управа
 • Претседател Хуан Мануел Гуилен Бенавидес
Површина
 • Вкупна 63.345,39 km2 (2,445,779 sq mi)
Најг. вис. 6.305 m (20.686 ft)
Најм. вис. 0 m (0 ft)
Население (2010 est.)
 • Вкупно 1.218.168
 • Густина 0.19/km2 (0.50/sq mi)
UBIGEO 04
Повикувачки број 054
ISO 3166 PE-ARE
Главни ресурси жито, памук, ориз, кромид,
лук, овошје,
млеко.
Индекс на сиромаштија 21.0% (INEI)
Процент од БНП на Перу 5.64%
Мреж. место www.regionarequipa.gob.pe

Арекипа е регион во југозападно Перу. Регионот се граничи со регионите Ика, Ајакучо, Апуримак и Куско на север, со регионот Пуно на исток, со регионот Мокегва на југ и на запад излегува на Тихиот Океан. Главен град е Арекипа.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраини во Арекипа.

Регионот е поделен на 8 покраини и 109 окрузи. Во прилог следуваат покраините со главните градови.

  1. Арекипа (Арекипа)
  2. Камана (Камана)
  3. Каравели (Каравели)
  4. Кастилја (Аплао)
  5. Кајлома (Чивај)
  6. Кондесујос (Чукибамбa)
  7. Ислај (Молендо)
  8. Ла Унион (Котауаси)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]