Тумбес (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумбес
Tumbes
регион
Местоположба во Перу.
Местоположба во Перу.
ДржаваПеру
Поделба3 покраини и 12 окрузи
Главен градТумбес
Управа
 • ПретседателВилмер Диос Бенитес
Површина
 • Вкупна4.045,86 км2 (156,212 ми2)
Надм. вис.(гл. град)&100000000000000070000007 м
Најг. вис.&10000000000000134000000134 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (попис од)
 • Вкупно191.713
 • Густина0,47/км2 (1,2/ми2)
UBIGEO24
Повикувачки број072
ISO 3166PE-TUM
Главни ресурсипетролеј, тутун, банана и риба.
Индекс на сиромаштија46.8%
Процент од БНП на Перу0.49%
Мреж. местоwww.regiontumbes.gob.pe

Тумбес е крабрежен регион во Перу. Регионот се наоѓа во северозападно Перу. Регионот има тропска клима, со топли лета и плажи кои се сметаат за едни од најдобрите во Перу. Регионот располага со богат и разновиден екосистем. Името „Тумбес“ потекнува или од името Tumpis, група на староседелски народи, или од зборот tumbos, вид растение.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е поделен на три покраини и 12 окрузи. Покраините и главните градови се:

Поврзан0[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]