Паско (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Паско
Pasco
регион
Bosque de Piedas Huayllay-Pasco Peru3.jpg
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
Држава Перу
Поделба 3 покраини и 28 окрузи
Главен град Серо де Паско
Управа
 • Претседател Виктор Раул Еспиноза Сото
Површина
 • Вкупна 25.319,59 км2
Најг. вис. 4.380 м
Најм. вис. 256 м
Население (2004 estimate)
 • Вкупно 277.475
 • Густина 0.10.958.905.732.676.00/км2
UBIGEO 19
Повикувачки број 063
ISO 3166 PE-PAS
Главни ресурси цинк, сребро и јаглен.
Процент од БНП на Перу 1.04%
Мреж. место www.regionpasco.gob.pe

Паско е регион во Перу. Главен град на регионот е Серо де Паско.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карта на регионот.

Регионот е составен од три покраини и 28 окрузи. Покраините и главните градови се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]