Ајакучо (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ајакучо
Ayacucho
регион
Андите во регионот Ајакучо
Андите во регионот Ајакучо
Местоположба на регионот Ајакучо во рамките на Перу
Местоположба на регионот Ајакучо во рамките на Перу
Држава Перу
Поделба 11 покраини и 111 окрузи
Најголем град Ајакучо
Главен град Ајакучо
Управа
 • Претседател Омар Кесада Мартинез
Површина
 • Вкупна 43.814,8 км2
Надм. вис.(гл. град) 2.746 м
Најг. вис. 3.645 м
Најм. вис. 1.800 м
Население (попис од)
 • Вкупно 619.522
 • Густина 1.4.139.560.148.626.0/км2
UBIGEO 05
Повикувачки број 066
ISO 3166 PE-AYA
Главни ресурси компир, пченица, ољуко, јачмен, овчарство и ракотворби.
Индекс на сиромаштија 72,5%
Процент од БНП на Перу 0,65%
Мреж. место regionayacucho.gob.pe

Ајакучо (шпан. Ayacucho) е регион во Перу, сместен во јужно-централните Анди. Главен град е Ајакучо. Регионот бил тешко погоден од теорористички активности за време на герилската војна на комунистичката организација „Сјаен пат“ во 1980-тите.

Како дел од напорите за децентрализција на управата, на 30 октомври 2005 е одржан референдум на прашањето дали Ајакучо да се спои со регионите Ика и Уанкавелика и така да образува нов регион „Ика-Ајакучо-Уанкавелика“. Предлогот не поминал и Ајакучо останал независен како регион.

Политичка поделба[уреди | уреди извор]

Карта на регионот Ајакучо со неговите покраини

Регионот административно е поделен на 11 покраини (provincias), составени од 111 окрузи (distritos).

Покраини[уреди | уреди извор]

Еве список на покраините во Ајакучо, со нивните главни градови во заграда:

 1. Виктор Фахардо (Уанкапи)
 2. Вилкас Уаман (Вилкас Уаман)
 3. Кангаљо (Кангаљо)
 4. Кангаљо (Сан Мигел)
 5. Луканас (Пукио)
 6. Паринакочас (Коракора)
 7. Паукар дел Сара Сара (Пауса)
 8. Сукре (Керобамба)
 9. Уаманга (Ајакучо)
 10. Уанка Санкос (Уанка Санкос)
 11. Уанта (Уанта)Надворешни врски[уреди | уреди извор]